Pripremila: Antonija Dujmović
Hrvatski paraolimpijski odbor provodi trogodišnji projekt “Jačanje sustava parasporta u Republici Hrvatskoj” s ciljem povećanja socijalne uključenosti osoba s invaliditetom sudjelovanjem u parasportskim aktivnostima. Projekt je vrijedan četiri milijuna eura, a financiran je iz Europskog socijalnog fonda (ESF Plus) – Program učinkovitih ljudskih potencijala.
“Trenutačno je u projekt uključen 51 stručni parasportski djelatnik, uključujući 43 trenera i osam instruktora u 13 gradova i to u 12 parasportova. Za sada imamo 325 uključenih osoba, pri čemu je 228 parasportaša, te 97 parasportašica. Zadovoljni smo uključenošću u sportske treninge i angažmane, a vjerujem da će ove brojke biti i veća, nadamo se da bi se do kraja projekta ta brojka mogla povećati na više od 500 osoba” rekao je na nedavnom predstavljanju projekta predsjednik Hrvatskog paraolimpijskog odbora Ratko Kovačić.
U okviru projekta snimljeni su i video spotovi u kojima istaknuti hrvatski paraolimpijci Sandra Paović, Anđela Mužinić Vincetić, Helena Dretar Karić, Ivan Katanušić, Dino Sinovčić i Deni Černi osobama s invaliditetom prenose poruke o važnosti bavljenja sportom.
“Između sporta i parasporta nema razlike – ili si sportaš u srcu i u duši ili to nisi. Parasportaši imaju isto veliko srce, istu veliku želju, isti odnos prema treningu, prema sportu, prema životu kao što to imaju i zdravi sportaši.” Sandra Paović.
Svi video spotovi s hrvatskim paraolimpijcima dostupni su na YouTube kanalu Paraolimpijac.
“Kao olimpijka sam nastupila na OI u Pekingu, stolni tenis je bio moj cijeli život, a kada sam stradala u prometnoj nesreći rekli su da ne postoji nada da ću se vratiti životu. No, vjerovala sam, našla snage i na POI u Rio de Janeiru 2016. sam osvojila zlato. Naši mladi moraju znati koliko su paraolimpijci posebni i jaki,” istaknula je stolnotenisačica Sandra Paović, zlatna s POI u Rio de Janeiru.
“Sport me naučio odgovornosti, ali mi i pomogao da prihvatim sebe kakav jesam, te da mogu sve što želim uz trud i zalaganje,” dodao je Ivan Katanušić, srebrni s Paraolimpijskih igara u Tokiju u bacanju diska.
“Vjerujem kako će ovaj projekt senzibilizirati hrvatsku javnost za načelo jednakosti i uključenosti, ali i za sve vrijednosti koje sport donosi. Ova vlada snažno podupire hrvatski sport, od 2016. smo izdvajanje za sport povećali za šest puta, što je dovelo i do povećanja sredstava za parasport. Promocija Hrvatske događa se i kroz sport i kroz kulturu i našu baštinu, posebno mi je drago što ovaj projekt stavlja naglasak na mlade,” kazao je predsjednik Vlade RH Andrej Plenković na predstavljanju projekta.
Istaknuo je kako u Hrvatskoj ima više od 650.000 osoba s nekim oblikom invaliditeta, dok je onih s najtežim oko 175.000, te kako je vlada u dosadašnjem mandatu donijela niza zakona koji predstavljaju velike iskorake.
Ministar turizma i sporta Tonči Glavina je istaknuo kako je vlada za parasport u ovoj godini odvojila 5.3 milijuna eura, dok je taj iznos 2016. iznosio 1.8 milijuna eura.
“Posebno me raduje i što smo u potpunosti izjednačili prava sportaša i parasportaša, što je najbolji pokazatelj, a u tome smo jedni od rijetkih u Europi,” kazao je ministar Glavina.
Izvor: HPO/Denis Lugarić