PONOS HRVATSKE Četiri zlata i srebro za Hrvatsku na XV. Olimpijskom festivalu

2019-07-27T18:13:47+02:0027. srpnja 2019.|Sport|

Pripremila: Antonija Dujmović

Veliki uspjeh ostvarili su naši mladi sportaši i sportašice na XV. ljetnom Olimpijskom festivalu europske mladeži (EYOF) koji se od 21. do 27. srpnja održavao u glavnom gradu Azerbajdžana Bakuu. Hrvatska se s četiri zlatna i jednim srebrnim odličjem pozicionirala visoko u redoslijedu država osvajačica medalja.

Judašica Ana Viktorija Puljiz osvojila je zlatnu medalju u kategoriji do 48 kg, a srebrnu Katarina Krišto u kategoriji do 63 kg, dok je naš najtrofejniji predstavnik bio plivač Franko Grgić koji se okitio s čak dva zlata. Završnicu Olimpijskog festivala začinili su naši mladi rukometaši i to zlatnom medaljom.

Naša sportska mladost u dobi od 14 do 18 godina (43 sportaša i 11 sportašica) natjecala se u devet sportova. U sedam natjecateljskih dana nastupilo je oko 3600 mladih sportašica i sportaša iz 50 država Starog kontinenta. Na otvaranju je u svečanom mimohodu hrvatsku delegaciju s trobojnicom u ruci predvodila Ana Viktorija Puljiz, dok je zatvaranje povjereno Katarini Krišto.

Judaška kadetkinja Ana Viktorija Puljiz potvrdila je status jedne od naših najboljih sportašica

U osmini finala fantastična je Solinjanka ipponom i wazarijem svladala Gruzijku Gagoshidze-Filkinu, a u četvrtfinalu je ipponom bila bolja od Britanke Bostock. U polufinalnom dvoboju s Belgijkom Dierickx ippon je također bio dovoljan za osiguravanje najmanje srebrnog odličja. A pobjedu u finalu s Portugalkom Raquel Brito donijela je prednost wazarija, zaslužena već nakon 13 sekundi borbe.

„Imala sam danas četiri teške borbe, ali stvarno sam bila opuštena. Znala sam da to mogu napraviti i jako sam sretna zbog osvojenog zlata – izjavila je Ana Viktorija Puljiz nakon finalnog meča.

Zlatom na EYOF-u u Bakuu Ana Viktorija Puljiz nastavila je ovogodišnji trofejni niz. U lipnju je osvojila europsku kadetsku broncu, a broncom se okitila i na travanjskom Europskom kupu u Berlinu.

Drugo judaško odličje za Hrvatsku na EYOF-u izborila je Katarina Krišto

Judašica Katarina Krišto osvojila je srebrno odličje u kategoriji do 63 kg. U osmini finala Krišto je bila bolja od Mađarice Nikolett Nyiri, svladavši je ipponom, a jednake epiloge imali su njezini pobjednički nastupi u četvrtfinalu s Poljakinjom Martynom Glubiak i u polufinalu s Ukrajinkom Julijom Kurčenko. Ippon (nakon 42 sekunde borbe) presudio je i u finalnom dvoboju, ali na stranu ukupne pobjednice, Nizozemke Joanne Van Lieshout.

„Sretna sam zbog osvojene srebrne medalje na EYOF-u i koristim priliku zahvaliti svima na podršci“ – kratka je poruka Katarine Krišto, članice kaštelanskog JK Dalmacijacement.

Plivač Franko Grgić osvojio je u samo dva dana dva zlatna odličja

Nakon trijumfa na 400 metara, splitski plivački dragulj uvjerljivo je slavio i na 1500 metara slobodnim načinom, a pritom je za čak 20 sekundi premašio rekord EYOF-a. Dosad je iznosio 15:24.02, a odsad, uz ime rekordera Franka Grgića, stoji i vrijeme 15:04.75.

Samo za podsjetnik – plivačko čudo iz splitskog Jadrana sa samo je 16 godina osiguralo olimpijsku normu za Tokio 2020. godine, a vlasnik je i državnog rekorda na
1500 metara, kao prvi Hrvat koji je tu dionicu isplivao za manje od 15 minuta.

Zlatna rukometna mladež

Četvrtog natjecateljskog dana na EYOF-u uspješni su bili i hrvatski rukometaši koji su pobjedom nad Islandom 24-21 izborili polufinale. U dramatičnom raspletu polufinala nakon sedmeraca svladali su Dansku s 42-39. Za najsjajnije odličje mlada hrvatska momčad borila se posljednjeg dana Olimpijskog festivala u finalu s Njemačkom i osvojila ga rezultatom 29:28.

Obaranje rekorda i odlični plasmani

Hrvačica Iva Gerić uspjela je u kategoriji do 61 kg izboriti polufinale. Nakon početne dvije pobjede, pokleknula je u poluzavršnici od kasnije osvajačice zlata, a potom i u borbi za broncu. No podsjetimo, Iva Gerić, članica Hrvatskog kluba Ludbreg, za Hrvatsku je osvojila prvu europsku medalju (bronca) u povijesti ženskog hrvanja na kadetskom Europskom prvenstvu za žene u lipnju u talijanskoj Faenzi.

Plivačica Klara Bošnjak u utrci na 800 m slobodnim stilom postigla je osmo vrijeme (8:52.24) i oborila državni mlađeseniorski, juniorski i mlađejuniorski rekord, a atletičarka Ana Brkljačić zauzela je 11. mjesto u finalu bacanja diska.

Stjepan Jan Cik je istrčao osobni rekord (53,10) na 400 m s preponama i osvojio 5. mjesto na EYOF-u, a Ivan Okmsžić, koji nema još ni petnaest godina, u konkurenciji 91 biciklista cestovnu utrku od 75 km završio kao 26.

Izvor: Hrvatski olimpijski odbor