Piše: Antonija Dujmović
Kao nositeljica projekta „Utjecaj javnih politika na kvalitetu obiteljskog i radnog života te na demografsku sliku Hrvatske – prostori promjene“ kojega provodi s partnerskim organizacijama, udruga B.a.B.e. organizirala je 24. svibnja u Zagrebu konferenciju istog naziva s naglaskom kako je riječ o strukturiranom dijalogu o demografskim trendovima i potrebama.
Konferencija je okupila predstavnike/ce državnih i javnih tijela, neovisnih institucija, sindikata, poslodavaca te organizacija civilnog društva s namjerom da se sinergijski pridonese dijalogu o mjerama javnih politika u pogledu usklađivanja privatnog i poslovnog života.
Sociologinja Suzana Kunac predstavila je smjernice za razvoj javnih politika koje je iznjedrio ovaj projekt. Ukazala je na ekstenzivan javno-politički okvir za usklađivanje obiteljskog i poslovnog života kojemu nedostaje koherentnosti i evaluiranje implementacije politika, zakona, direktiva i strategija. Pozdravila je zakonske izmjene, napomenuvši da tu postoji prostor za dodatnim poboljšanjem, te ulaganje od 1,62 milijarde eura u vrtiće u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti kao i uvođenje cjelodnevne nastave. Napomenula je da mjere djeluju samo kada se provode sinergijski.
Državna tajnica u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Margareta Mađerić podsjetila je na novine u zakonodavnom okviru pa tako i na one u Zakonu o radu u koji su implementirani europski standardi upravo s ciljem kvalitetnijeg usklađivanja obiteljskog i poslovnog života. Apostrofirala je i “nevidljivi rad” kojeg većinom obavljaju žene te da su u tom pogledu nužne promjene koje počinju od nas samih s krajnjim ciljem ravnopravnije raspodjele kućanskih obveza i skrbi o djeci.
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić iznijela je nedavnu statistiku Europskog instituta za ravnopravnost spolova koja govori da u Hrvatskoj 35 posto žena i 21 posto muškaraca svaki dan izdvaja vrijeme za brigu o članovima obitelji, a da u obavljanju svakodnevnih kućanskih poslova sudjeluje 62 posto žena i samo 20 posto muškaraca te da zaposlene žene u prosjeku provode sat i pol više vremena u obavljanu kućanskih poslova od zaposlenih muškaraca. Slične rezultate pokazala su i istraživanja koje je provodila Pravobraniteljica. Kao primjer posljedica neravnopravne raspodjele obiteljskih obveza Ljubičić je izdvojila podatak da je gotovo 30 posto ispitanih žena navelo da su zbog obiteljskih obveza i kućanskih poslova odustale od stručnog usavršavanja.
U okviru konferencije održana su i dva panela. Na prvom panelu naziva “Potrebe i senzibilizacija poslodavaca kao aktera za postizanje ravnoteže privatnog i poslovnog” sudjelovali su Željka Josić, državna tajnica u Središnjem državnom uredu za demografiju i mlade, Ivana Matić, osnivačica Women in Adria te Hrvoje Bujas, predsjednik udruge Glas poduzetnika. Drugi panel “Očev dopust – demografski trendovi i beneficije za djecu” bio je posvećen aktivnoj ulozi očeva u skrbi o djece o čemu su govorili Anamarija Sočo iz udruge Status M, Jasminka Brstilo iz Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, Sunčica Brnardić iz Saveza samostalnih sindikata Hrvatske te Matija Švaljek koji je iznio svoja očinska iskustva.
O PROJEKTU
Cilj projekta „Utjecaj javnih politika na kvalitetu obiteljskog i radnog života te na demografsku sliku Hrvatske – prostori promjene“ je osnaživanje organizacija civilnog društva uključenih u Tematsku mrežu kroz partnerstva, međusektorsku suradnju s visokoobrazovnom ustanovom te jedinicama lokalne i regionalne samouprave radi postizanja učinkovitog socijalnog dijaloga sa svrhom razvijanja i predlaganja adekvatnih javnih politika kako bi se doprinijelo usklađivanju privatnog i poslovnog života.
Nositeljica projekta kojeg koordinira Tanja Štapar je udruga B.a.B.e., a partneri na projektu su: Sveučilište u Zadru, Grad Novska, Vukovarsko – srijemska županija, Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRIter, Udruga ‘HERA’ Križevci – Za zaštitu i promicanje ljudskih prava, Centar za građanske inicijative Poreč, Ženska udruga “IZVOR”, Hrvatska udruga poslovnih žena Krug, Domine – organizacija za promicanje ženskih prava, Prostor rodne i medijske kulture K-Zona te Mreža mladih Hrvatske. Projekt je sufinanciran sredstvima iz Europskog socijalnog fonda.