Održana edukacija o rodnim dezinformacijama i provjeri točnosti informacija

2025-05-02T11:01:13+02:002. svibnja 2025.|Civilno društvo, Medijska struka|

U Uredu Europskog parlamenta u Hrvatskoj održana je edukacija o rodnim dezinformacijama i provjeri točnosti informacija, namijenjena stručnjakinjama i stručnjacima u području rodne ravnopravnosti. Edukaciju je proveo portal Libela.org u sklopu projekta „GenderFacts: uspostava novog provjeravatelja točnosti informacija u području ravnopravnosti spolova s ciljem suzbijanja rodnih dezinformacija te spolne i rodne diskriminacije“, financiranog sredstvima Mehanizma za oporavak i otpornost dodijeljenima od strane Agencije za elektroničke medije.

Voditelj projekta „GenderFacts“ Josip Šipić i glavna urednica portala Libela.org Iva Zelić polaznice/ke edukacije upoznali su s fenomenom rodnih dezinformacija, mehanizmima provjere točnosti informacija te s rodno dezinformacijskim narativima u funkciji opstrukcije demokratskih procesa, zabilježenima u okviru rada portala Libela.org. Predstavljeni su teorijski okvir, osnovni pojmovi, metodologija i osnovni alati fact-checkinga te primjeri rodnih dezinformacija iz rubrike „GenderFacts“.

U edukaciji je sudjelovao savjetnik pravobraniteljice Josip Grgić, koji je podijelio iskustva Pravobraniteljice s nekim od rodnih dezinformacija s kojima se susretala i na čijoj dekonstrukciji je do sada radila, poput dezinformacije da je izborna rodna kvota protuustavna. Kao referentni primjeri rodnih dezinformacija kojima se pokušava nanijeti diskreditirajuća šteta aktericama i akterima na političkoj sceni, raspravljeni su nedavni slučaj lažnih pisanica duginih boja i grafičke manipulacije seksualiziranim fotografijama (kreiranima pomoću alata umjetne inteligencije), poput slučaja političarke Sanje Radolović, slučaja njemačke političarke Annalene Baerbock, slučaja ruske političarke Yulie Navalnaye te drugi primjeri. Međunarodna zajednica u posljednje vrijeme sve češće upozorava na problem pojave rodnih dezinformacija u javnom prostoru. Na to je među ostalima upozorilo i Vijeće Europe u svojoj Strategiji za ravnopravnost spolova 2024.–2029. Zbog toga alati i mehanizmi provjere točnosti informacija u današnje vrijeme imaju veliku važnost.

Izvor: Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova

Stranica koristi web kolačiće Više informacija Prihvaćam
Koristimo kolačiće! To znači da korištenjem ove web stranice pristajete na uporabu tih datoteka i koristite sve funkcionalnosti podržane tom tehnologijom. Molimo vas da prihvatite uvjete korištenja.