Kajakašica Anamaria Govorčinović viceprvakinja svijeta na 500 i brončana na 1000 metara

2022-08-07T21:01:18+02:007. kolovoza 2022.|Sport|

Pripremila: Antonija Dujmović

Nakon što je jučer ostvarila povijesni uspjeh na Svjetskom prvenstvu u kajaku i kanuu na mirnim vodama u kanadskom Halifaxu, gdje je u utrci jednosjeda na 500 metara osvojila srebrnu medalju, hrvatska olimpijka iz Tokija, 25-godišnja kajakašica Anamaria Govorčinović, danas je u utrci K-1 na 1000 metara osvojila brončanu medalju.

Govorčinović je sjajno veslala u drugoj polovici utrke i prestigla veslačice koje su na polovici staze bile ispred nje. Bolja od hrvatske kajakašice bila je samo legendarna Novozelanđanka Lisa Carrington, peterostruka olimpijska pobjednica na 200 i 500 m te osvajačica 11 zlatnih medalja na svjetskim prvenstvima na istim dionicama, za kojom je Govorčinović zaostala za 1.28 sekundi. Broncu je osvojila Njemica Jule Hake, koja je za pobjednicom zaostala za 1.61 sekundi.

Na SP-u u Halifaxu nastupila je još jedna naša olimpijka iz Tokija 23-godišnja Vanesa Tot. Mlada kanuistica je danas u disciplini C-1 na 200 m osvojila 8. mjesto, a samo tridesetak minuta nakon toga i 6. mjesto u istoj disciplini na 500 m.

Kajakašica Anamaria Govorčinović i kanuistica Vanesa Tot, doček s OI Tokio 2021. / Foto: HOO

Podsjetimo, na Europskom prvenstvu u kajaku i kanuu na mirnim vodama za juniore i mlađe seniore koje je u lipnju održano u Beogradu naša najbolja kanuistica Vanesa Tot osvojila je srebro i broncu. Prvo je u A finalu utrke kanua jednokleka za mlađe seniorke do 23 godine na 500 metara osvojila broncu, a zatim u istoj uzrasnoj kategoriji discipline C-1 izborila srebrnu medalju.

Prošle godine, uoči odlaska na Olimpijske igre, Tot je na EP-u u Poznanu osvojila, također, srebro i broncu, dok je Govorčinović na 1000 metara osvojila srebrno odličje. Uistinu možemo govoriti o odličnom kontinuitetu ovih dviju sportašica.

Izvor: HOO / Hrvatski kajakaški savez