Obilježavanjem Dana traperica sudjelujemo u globalnoj kampanji podizanja svijesti javnosti o seksualnom nasilju

2025-04-30T10:58:54+02:0030. travnja 2025.|Civilno društvo|

Povodom završetka Mjeseca svjesnosti o seksualnom nasilju i obilježavanja Dana traperica, s ciljem informiranja javnosti o važnosti prevencije i suzbijanja seksualnog nasilja, kao i važnosti pružanja podrške osobama koje su preživjele takav oblik nasilja, javnosti se priopćenjem obratila Udruga SOS Rijeka. U nastavku prenosimo priopćenje u cijelosti:

Međunarodni dan traperica, tzv. Denim Day se, na globalnoj razini, obilježava zadnje srijede u travnju, u sklopu Mjeseca svjesnosti o seksualnom nasilju. Vezuje se uz odluku Visokog talijanskog suda iz 1999. godine, kada je odbacio presudu za silovanje 18 godišnje djevojke od strane 45-godišnjeg instruktora vožnje, pravdajući to “činjenicom” da je djevojka nosila uske traperice, što je bio “dokaz” da je seks bio konsenzualan. Takva je odluka potvrdila mitove o tome zašto su žene silovane kao i već dobro znanu patrijarhalnu taktiku okrivljavanja žrtve i prebacivanja odgovornosti za silovanje na bilo koga i što, osim na samog silovatelja.

Udruga SOS Rijeka feministička je organizacija koja pruža podršku žrtvama partnerskog i seksualnog nasilja te je za sada jedina organizacija u Primorsko-goranskoj županiji – te jedna od svega tri u čitavoj Hrvatskoj – specijalizirana za rad s osobama koje su preživjele seksualno nasilje. Trenutačno provodimo projekt „Što ti se dogodilo? – Podrška osobama koje su preživjele seksualno nasilje“, kojeg financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Projekt je svojevrsni nastavak projekta “Podrška osobama koje su preživjele seksualno nasilje – jačanje novih centara za podršku”, koji je SOS Rijeka provodila od 2022. do 2024. godine.

Novi projekt usmjeren je na pružanje sveobuhvatne podrške ženama koje su preživjele seksualno nasilje, s posebnim naglaskom na povećanje dostupnosti specijaliziranih usluga u lokalnoj zajednici. Kroz rad Savjetovališta za žrtve obiteljskog, partnerskog i seksualnog nasilja, kao i kroz edukativne i preventivne aktivnosti, projekt doprinosi izgradnji i jačanju sustava podrške ženama koje su preživjele seksualno nasilje. U fokusu projekta su neposredna psihološka i primarna pravna podrška žrtvama seksualnog nasilja, inovativni terapijski pristupi u radu s traumom, informiranje i podrška stranim državljankama (migrantkinjama, izbjeglicama, turistkinjama), osnaživanje stručnjakinja koje rade sa žrtvama nasilja, a dio su neformalne mreže ženskih organizacija protiv seksualnog nasilja te javne kampanje usmjerene na prevenciju seksualnog nasilja i podizanje svijesti u zajednici.

Izvor: Priopćenje / SOS Rijeka

Stranica koristi web kolačiće Više informacija Prihvaćam
Koristimo kolačiće! To znači da korištenjem ove web stranice pristajete na uporabu tih datoteka i koristite sve funkcionalnosti podržane tom tehnologijom. Molimo vas da prihvatite uvjete korištenja.